Italia – Anglia 1-1 3-2: Campionatul European câștigat de Squadra azzurra! Gianluigi Donnarumma erou

Italia – Anglia 1-1 3-2: Echipa azzurra a câștigat Campionatul European! Gianluigi Donnarumma erou

Italia - Anglia 1-1 3-2: Squadra azzurra a câștigat Campionatul European! Gianluigi Donnarumma erou

Squadra azzurra a devenit campioană a Europei, după ce a reușit să învingă echipa Angliei în finala Campionatului European din 2020. Meciul a fost unul plin de suspans și emoție, cu multe ocazii de ambele părți.

În prima repriză a meciului, echipele au început în forță, cu ambele echipe având șanse de a deschide scorul. Italienii au început mai bine și au reușit să marcheze primii prin fundașul Leonardo Bonucci, care a reia în poartă după o lovitură liberă bătută de Lorenzo Insigne. Însă Anglia nu s-a lăsat și a reușit să egaleze în minutul 67 prin golul lui Luke Shaw, care a înscris după o fază de atac bine construită.

Meciul s-a încheiat la egalitate în timpul regulamentar, astfel că s-a jucat prelungiri. Italienii au avut mai multe probleme fizice și au fost nevoiți să facă două schimbări forțate. Italia a dominat prelungirile, iar în minutul 96 a reușit să marcheze golul de aur prin fotbalistul Federico Chiesa, care a înscris printr-o lovitură spectaculoasă de la marginea careului de șase metri.

Anglia a reușit să egaleze în minutul 100 prin golul lui Harry Kane, care a înscris dintr-o lovitură de la 11 metri obținută în urma unei faulturi în careu. Meciul s-a decis la loviturile de departajare, iar Italia a ieșit învingătoare cu scorul de 3-2, grație intervențiilor impresionante ale portarului Gianluigi Donnarumma.

Astfel, Italia devine campioană a Europei pentru a doua oară în istoria sa, după ce a câștigat primul titlu european în 1968. Echipa antrenată de Roberto Mancini a avut o evoluție impresionantă pe parcursul turneului, învingând echipe puternice precum Belgia și Spania, și demonstrând că are una dintre cele mai bune echipe din Europa în prezent.

Italia – Anglia 1-1 3-2: Squadra azzurra a câștigat Campionatul European!

În finala Campionatului European de Fotbal, Italia și Anglia s-au întâlnit pentru a decide câștigătoarea turneului. Meciul a fost unul rapid și plin de emoții, care a avut parte de multe evenimente importante.

În prima repriză a jocului, Italia a fost cea care a început în forță, având o execuție periculoasă prin fotbalistul Chiesa. Cu toate acestea, portarul Angliei, Jordan Pickford, a reușit să respingă șutul și să mențină scorul intact.

Anglia a reușit să marcheze în minutul 2 al reprizei a doua, prin fotbalistul Luke Shaw, care a înscris cu o execuție perfectă. Acest gol i-a dat Angliei avantajul și a lăsat Italia în căutarea unei egalări rapide.

Italia a continuat să preseze și să creeze pericol în fața porții Angliei. Eforturile lor au fost răsplătite în minutul 67, când Leonardo Bonucci a marcat golul egalizator din apropierea porții. A fost un moment important în istoria echipei Italiei, care a dat speranță suporterilor lor.

Jocul s-a încheiat la pauza prelungirilor și a fost nevoie de o serie de lovituri de departajare pentru a stabili câștigătoarea. Italia a reușit să câștige această bătălie a nervilor cu un scor de 3-2.

Echipele:

• Italia: Gianluigi Donnarumma, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini, Emerson Palmieri, Giovanni Di Lorenzo, Marco Verratti, Jorginho, Nicolò Barella, Federico Chiesa, Ciro Immobile, Lorenzo Insigne
  • Anglia: Jordan Pickford, John Stones, Harry Maguire, Kyle Walker, Luke Shaw, Declan Rice, Kalvin Phillips, Mason Mount, Raheem Sterling, Harry Kane, Phil Foden
  Generator de monede pentru Casino Star

Tabloul finalelor:

Sferturi de finalăSemifinaleFinala
Belgia 1-2 ItaliaItalia 1-1 Spania (4-2 d.p.d)Italia 1-1 Anglia (3-2 d.p.d)
Ucraina 0-4 AngliaAnglia 2-1 Danemarca (d.p.d)Spania 1-1 Italia (2-4 d.p.d)
Cehia 1-2 DanemarcaDanemarca 2-1 CehiaBelgia 1-2 Italia
Elveția 1-1 Spania (1-3 d.p.d)Spania 1-1 Italia (4-2 d.p.d)Ucraina 0-4 Anglia

Italia a câștigat astfel Campionatul European, învingând Anglia într-un meci plin de emoții și suspans. A fost o performanță mare pentru echipa italiană, care a reușit să facă istorie și să își ridice trofeul european.

Traseul Italiei către finala EURO 2020

Echipa națională a Italiei a avut o performanță remarcabilă pe parcursul Campionatului European din 2020, ajungând până în finală. Aici este o privire de ansamblu asupra traseului lor către meciul decisiv împotriva Angliei.

Faza grupelor:

• Italia 3-0 Turcia – Italia a început turneul în forță, cu o victorie clară împotriva Turciei. Golurile lui Demiral (autogol), Immobile și Insigne au asigurat cele trei puncte pentru Italia.
  • Italia 3-0 Elveția – A urmat o altă victorie puternică a Italiei, de data aceasta împotriva Elveției. Locatelli a înscris de două ori, iar Immobile a mai adăugat un gol.
  • Italia 1-0 Țara Galilor – În ultimul meci din grupă, Italia a câștigat cu 1-0 împotriva Țării Galilor. Golul lui Matteo Pessina a asigurat Italiei locul 1 în grupă.

Optimi de finală:

• Italia 2-1 Austria – Într-un meci extrem de disputat, Italia a obținut o victorie în prelungiri împotriva Austriei. Chiar dacă a fost nevoie de prelungiri, golurile lui Chiesa și Pessina au dus Italia mai departe în turneu.

Sferturi de finală:

• Italia 2-1 Belgia – Într-un meci de top împotriva uneia dintre cele mai puternice echipe din turneu, Italia a ieșit învingătoare. Golurile lui Barella și Insigne au fost suficiente pentru a elimina Belgia.

Semifinale:

• Italia 1-1 (3-2) Spania – Într-un meci extrem de tensionat, Italia a reușit să se califice în finală după executarea loviturilor de departajare. Italia a deschis scorul prin golul lui Chiesa, dar Spania a egalat prin Morata. În final, Donnarumma a fost eroul Italiei, apărând două lovituri de departajare decisive.

Finala:

• Italia 1-1 (3-2) Anglia – Stadionul Wembley a găzduit finala EURO 2020 dintre Italia și Anglia. Italia a deschis scorul în minutul 67 prin golul lui Luke Shaw (autogol), dar Anglia a reușit să egaleze în minutul 75 prin golul lui Leonardo Bonucci. Jocul a rămas 1-1 până la finalul timpului regulamentar și prelungiri, iar apoi a urmat executarea loviturilor de departajare. Italia a avut șansa de a câștiga atunci când Marcus Rashford a ratat șutul, iar Gianluigi Donnarumma a apărat lovitura lui Jadon Sancho. Federico Bernardeschi a marcat apoi golul victoriei, aducând pentru Italia titlul de campioană europeană.

Concluzie:

Traseul Italiei către finala EURO 2020 a fost unul impresionant. Echipa a obținut victorii clare în faza grupelor și optimi de finală, a trecut de puternica Belgia în sferturi și a învins Spania într-un meci tensionat în semifinale. Finala a fost un joc strâns, dar Italia a reușit să câștige în cele din urmă și să devină campioană europeană pentru a doua oară în istorie.

Traseul Angliei către finala EURO 2020

Echipa Angliei a avut un parcurs remarcabil către finala Campionatului European din 2020. Sub conducerea căpitanului Harry Kane și a antrenorului Gareth Southgate, Anglia a reușit să ajungă în ultimul act al competiției.

Bonusuri cazino: Rotiri gratuite care vă vor face norocoși!

În faza grupelor, Anglia a fost plasată în Grupa D, alături de Croația, Cehia și Scoția. Echipa a înregistrat două victorii și un rezultat de egalitate, ocupând astfel prima poziție în grupă.

Odată ajunsă în optimi, Anglia s-a întâlnit cu Germania, într-o partidă cu o încărcătură istorică. În minutul 75, fundașul englez Harry Maguire a deschis scorul după o lovitură de colț și a adus oaspeții în avantaj.

Anglia a continuat să iasă în evidență în sferturile de finală, în fața Ucrainei. În minutul 4, Harry Kane a marcat primul gol al partidei, iar apoi Harry Maguire și Marcus Rashford au adus scorul la 4-0 în favoarea Angliei.

În semifinale, Anglia a avut o adevărată provocare în fața Danemarcei. Echipa a fost condusă în minutul 30 de către Mikkel Damsgaard, dar a reușit să revină în minutul 39, când Raheem Sterling a înscris golul egalizator. Partida s-a încheiat cu scorul de 1-1 și a intrat în prelungiri, unde fundașul englez Harry Maguire a marcat golul victoriei în minutul 104.

Astfel, Anglia a ajuns în finala Campionatului European, unde a întâlnit echipa Italiei la stadionul Wembley. Într-un meci extrem de echilibrat, Italia a deschis scorul în minutul 60 prin golul marcat de Federico Chiesa. Cu toate acestea, Anglia a replicat prin golul lui Leonardo Bonucci în minutul 67. Partida a ajuns la prelungiri și s-a încheiat cu scorul de 1-1.

În loviturile de departajare, Gianluigi Donnarumma a devenit eroul Italiei, reușind să respingă două lovituri de la Marcus Rashford și Jadon Sancho. Echipa Italiei a câștigat astfel Campionatul European, iar Anglia a fost învinsă în finală.

Astfel, traseul Angliei către finala EURO 2020 a fost unul plin de momente de răscruce și emoții intense. Echipa a avut o performanță excelentă și a demonstrat calitatea jocului său pe tot parcursul competiției. Cu siguranță, Anglia va încerca să devină campioană europeană în viitorul apropiat.

Вопрос-ответ:

Cum s-a desfășurat finala Campionatului European dintre Italia și Anglia?

Finala Campionatului European dintre Italia și Anglia s-a desfășurat într-un meci care s-a încheiat cu scorul de 1-1 în timpul regulamentar și prelungirilor. După executarea loviturilor de departajare, Italia a câștigat cu scorul de 3-2.

Cine a fost eroul meciului și de ce?

Gianluigi Donnarumma a fost eroul meciului în finala Campionatului European dintre Italia și Anglia. Eroul portar al Italiei a avut o performanță impresionantă în executarea loviturilor de departajare, reușind să apere două lovituri ale jucătorilor englezi și contribuind astfel la victoria Italiei.

Care au fost traseele Italiei și Angliei către finala EURO 2020?

Italia a avut o traseu impresionant către finala EURO 2020. Echipa a câștigat toate meciurile din faza grupelor și a trecut de adversari puternici precum Austria, Belgia și Spania în fazele eliminatorii. Anglia, pe de altă parte, a înregistrat, de asemenea, rezultate bune în faza grupelor și a reușit să ajungă în finală eliminând echipa Danemarcei în semifinale.

Cum pot urmări finala EURO 2020 dintre Italia și Anglia?

Puteți urmări finala EURO 2020 dintre Italia și Anglia în direct prin intermediul serviciilor de televiziune care transmit meciurile Campionatului European de Fotbal. De asemenea, puteți accesa și live-text pe diferite site-uri sau aplicații care oferă actualizări în timp real ale meciului.

Rezultate Nations League | Ultimele rezultate și clasamente

Cine a devenit campioana europeană?

Italia a devenit campioana europeană în urma victoriei în finala Campionatului European din 2020. Echipa a obținut titlul după ce a învins Anglia în executarea loviturilor de departajare, avându-l pe Gianluigi Donnarumma ca erou al meciului.

Finala Campionatului European dintre Italia și Anglia s-a desfășurat într-un meci tensionat care s-a încheiat cu un scor de 1-1 după timpul regulamentar și prelungiri. Italia a câștigat meciul în urma executării loviturilor de departajare, cu scorul de 3-2. Gianluigi Donnarumma a fost eroul echipei italiene, reușind să apere două lovituri de departajare. A fost o finală plină de emoții și dramatism.

Cum a ajuns Anglia în finala EURO 2020?

Anglia a ajuns în finala EURO 2020 prin parcursul impresionant pe care l-a avut în turneu. Echipa a trecut de fazele eliminatorii după ce a învins Germania și Ucraina în optimi și sferturi. În semifinale, Anglia a învins Danemarca cu scorul de 2-1 după prelungiri. A fost un parcurs remarcabil pentru echipa engleză, care a reușit să ajungă în finala Campionatului European pentru prima dată în istoria sa.

Cum a ajuns Italia în finala EURO 2020?

Italia a ajuns în finala EURO 2020 făcând o impresie puternică pe tot parcursul turneului. Echipa a trecut cu bine de fazele eliminatorii învingând Austria și Belgia în optimi și sferturi. În semifinale, Italia a învins Spania într-un meci dramatic care s-a încheiat cu scorul de 1-1 după timpul regulamentar și prelungiri, iar apoi a câștigat cu scorul de 4-2 la loviturile de departajare. A fost un parcurs de excepție pentru echipa italiană, care și-a demonstrat valoarea și determinarea în drumul spre finala Campionatului European.

Cine a câștigat Campionatul European?

Italia a câștigat Campionatul European după ce a învins Anglia în finală cu scorul de 1-1 (3-2 la loviturile de departajare). Echipa italiană a avut o performanță impresionantă pe tot parcursul turneului și a demonstrat o joc de echipă solidă și o abordare ofensivă. Cu această victorie, Italia a devenit noua campioană europeană și a adus bucurie fanilor săi din întreaga lume.